Rady a tipy ako pokladať laminátovú podlahu Parador

Informácie o podlahách

#Informácie o podlahách 10 minút čítania

Vysoko kvalitné laminátové podlahy značky Parador je možné položiť vďaka patentovanému klikovému systému za veľmi krátky čas. Sú veľmi odolné a ľahko sa údržiavajú. Náš laminát je možné využívať vo všetkých obytných oblastiach súkromného bývania a v závislosti od triedy užívania tiež vo verejných oblastiach ako sú hotely a kancelárie. 

Laminátové podlahy Parador

Produktové rady Laminát Basic, Classic a Trendtime sa líšia svojimi technickými vlastnosťami. Špeciálna kolekcia One Ground, Frameworks a Hydron 600  završujú rozsiahly program v oblasti laminátu a ponúkajú pre každé použitie vhodnú laminátovú podlahu. Celková impregnácia hrán zaisťuje spoľahlivú ochranu hrán proti napúčaniu u všetkých laminátových podláh Parador. Patentovaný klikový spoj Safe-Lock® PRO zaručuje u všetkých laminátových podláh jednoduchú pokládku a tú najvyššiu stabilitu.

Pod všetkymi laminátovými podlahami Parador je možná inštalácia podlahového vykurovania. U výrobných radov Classic, Trendtime, One Ground, Frameworks a Hydron 600 je povrch podlahy veľmi odolný a je chránený aj proti mikro škrabancom. Tieto podlahy majú tiež antistatické vlastnosti a znižujú elektrostatické nabíjanie. Vďaka odolnej HDF je podlaha z kolekcií Classic a Trendtime s mnohými veľkosťami lamiel chránená takmer dvojnásobne proti vlhkosti, než bežné podlahy.  Majú ochranu proti stojacej vode po dobu až 1 hodiny. Laminátové podlahy z radu Hydron 600 sú ochránene proti stojacej vode až po dobu až 24 hodín (24-hodinový NALFA test). Na túto kvalitu poskytujeme doživotnú garanciu. Technické vlastnosti nájdete v technických listoch.

Montáž laminátovej podlahy Parador

1. Montáž podlahy by mala prebiehať za denného svetla alebo pri dostatočnom osvetlení, aby bolo možné zistiť prípadné poškodenia alebo chybné lamely. (Obr.1)

2. Laminátová podlaha sa musí "aklimatizovať" v miestnosti (Obr.2), kde sa bude pokládka vykonávať, po dobu najmenej 48 hodín, pri izbovej teplote 17 ° C a vlhkosti vzduchu 35-60% . To znamená, že sa uzavreté balíky musia prispôsobiť klíme danej miestnosti. Ak sú veľké klimatické rozdiely medzi priestorom skladovania a pokládky, mala by byť doba aklimatizácia dlhšia. Ak sú klimatické podmienky približne rovnaké, môže sa čas aj skrátiť. Uložte balíky na rovný podklad, bez toho aby ste ich otvárali. Predovšetkým u novostavieb, kde je väčšinou vlhkosť vzduchu veľmi vysoká, je potrebné vždy dodržiavať tieto body. 

3. Dodržujte dilatačné špáry / vzdialenosti od stien (Obr.3)

Nosná doska laminátových podláh je drevitým materiálom, ktorý rovnako ako prírodné drevo podlieha napučaniu alebo zmršťovaniu. Preto je treba u laminátových podlahách dodržiavať od všetkých pevných častí ako sú steny, stĺpy, vykurovacie telesá a pod. primeranú vzdialenosť, ktorej sa hovorí vzdialenosť od stien alebo dilatačné špára. Okrem toho je potrebné aj pri prekročení určitej definovanej plochy pokládky dodržať príslušné dilatačné špáry. Najčastejšou chybou pokládky je príliš malá vzdialenosť od stien. Často je to vidieť až v lete, keď sa z dôvodu zvýšenej vlhkosti vo vzduchu a teplôt laminátová podlaha roztiahne. Dilatačné špáry resp. vzdialenosť od stien by mali byť najmenej 8 mm, pri väčších plochách ešte viac.

Ťažké predmety (viac ako 350 kg), ako sú kuchynské linky a skrine si vyžadujú na protiľahlej strane dvojnásobne veľkú vzdialenosť od steny, pretože podlaha sa tu môže pohybovať len z jednej strany. Odporúčame, ťažké predmety resp. vstavaný nábytok, vstavané skrine, akváriá a pod. pred montážou podlahy namontovať a následne podlahu položiť od daného nábytku (Obr.4).

Tým je aj obnova podlahy jednoduchšia. Dilatačné špáry sa v oblasti steny zakryjú podlahovými lištami, v ostatných oblastiach pomocou špeciálnych podlahových profilov. Prípadne je dobré, stanoviť si už pri plánovaní pokládky polohu ťažkých predmetov.

Ako základné pravidlo platí: Na oboch koncoch miestnosti dodržujte dilatačnú špáru najmenej 1,5 mm na každý meter podlahy. (Príklad: miestnosť 5 m široká = na každej strane najmenej 8 mm okrajovej špáry).

4. Umiestnenie dilatačných špár (Obr.4-5)

Ako bolo popísané vyššie, laminátová podlaha sa podľa klimatických podmienok môže vydúvať alebo zmršťovať. V týchto podmienkach sú potrebné ďalšie dilatačné špáry o rozmere min. 8 mm (Obr.5a):

  • Ak je plocha väčšia ako 8 x 12 m

u produktu Hydron 600 12 x 20 m(Obr. 5b)

  • Ak sú zakrivené plochy
  • Ak je pokládka medzi jednotlivými miestnosťami

Hydron 600 je možné medzi jednotlivými miestnosťami položiť bez dilatačnej / vyrovnávacej špáry

Tieto dilatačné špáry sa zakryjú pomocou príslušných prechodových profilov.

Upozornenie: Za dodržanie dilatačných špár ručí vždy osoba vykonávajúca pokládku.

5. Vzhľad podlahy (Obr.6)

Laminátové podlahy sa môžu pokladať buď v pravidelných, alebo nepravidelných vzoroch. Vždy je potrebné dbať na to, aby bolo presadenie čelného styku medzi radmi min. 40 cm, pri formáte dlaždíc polovičná dĺžka.

6. Smer pokladky - dopad svetla a pôdorys miestnosti (Obr.7-8)

Z optického hľadiska by sa mali lamely podlahy pokladať paralelne k dopadu svetla, tzn. že pozdĺžna hrana prebieha v smere dopadu svetla. Ak je v miestnosti viac okien, tak sa orientujte podľa väčšieho okna. V prípade zvláštnych pôdorysov izieb je potrebné posúdiť smer pokládky podľa rozdelenia miestnosti.

Rovnako z optického hľadiska by mala pozdĺžna hrana podlahy ísť k pozdĺžnej strane miestnosti. Miestnosť potom pôsobí opticky štvorcovo a väčšie, a nie úzko a "stiesnene".

7. Montáž laminátovej podlahy vo vlhkých miestnostiach (Obr.9)

Laminát sa nesmie pokladať v miestnostiach, kde odstrekuje voda na podlahu. Stojaca voda preniká cez hrany do nosnej dosky HDF a môže ju trvalo poškodiť.

Laminát z kolekcií Trendtime a Edition One Ground umožňuje použitie podlahy vo vlhkých priestoroch s ochranou proti stojacej vode po dobu až 1 hodiny (obrázok 8a). Laminát z kolekcie Hydron umožňuje použitie vo vlhkých priestoroch s ochranou proti stojacej vode po dobu až 24 hodín (obrázok 8b).

V trvalo vlhkých priestoroch alebo vo vlhkom prostredí (sauny, malé kúpeľne a pod.) sa laminát nesmie pokladať, pretože tu nie je možné vylúčiť nebezpečenstvo vnikaniu vlhkosti.

Ak sa má Laminát pokladať v kúpeľni, musí sa dodržať pravidlo, že sa nesmie pokladať v oblastiach s odstrekujúcou vodou (sprcha, vaňa, WC, umývadlo) a vlhkosť vzduchu tu musí byť v bežnom rozmedzí medzi 35% a 60% relatívnej vlhkosti vzduchu. V každom prípade sa treba vyhnúť vytváraniu kaluží a prenikaniu vlhkosti na okrajoch, v medzerách aj na celej ploche.

8. Podklad podlahy

Základným predpokladom dobrej montáže laminátovej podlahy je pevný, čistý, suchý a rovný podklad. Nerovnosti väčšie ako 3 mm na 1 m by sa mali vyrovnať vhodnou stierkovou hmotou (Obr.10).

- Pri pokládke na staré drevené parkety a dosky je potrebné napr. zoskrutkovať voľné parkety so spodnou konštrukciou, aby nedochádzalo k prípadnému vŕzganiu. Pokládka by mala byť v tomto prípade vykonaná naprieč na pozdĺžny smer parket.

- Koberce nie sú z dôvodu pevnosti a z hygienického hľadiska ako podklad vhodné a je potrebné ich odstrániť (Obr.11)

- Pokládku na staré podlahy z PVC, CV a linolea odporúčame vykonávať len vtedy, ak sú tieto podlahy pevne zlepené, a ak tu nie sú žiadne voľné miesta a nie je tu podlahové vykurovanie. V tomto prípade je potrebné položiť vhodný podklad, aby došlo k vyrovnaniu nerovností.

- V prípade, že sa budete po podlahovej ploche pohybovať pojazdnými zariadeniami, ako sú kancelárske stoličky alebo kontajnery, musí byť podklad v každom prípade pevný. Maximálna hmotnosť na koliesko nesmie spôsobovať žiadne deformácie podlahy, pretože tak by sa mohol poškodiť zaklikávaci systém a povrch podlahy. Mali by sa používať pojazdné zariadenia s mäkkými kolieskami typ W.

Poter nesmie prekročiť tieto hodnoty maximálnej vlhkosti:

Anhydritový poter

bez podlahového vykurovania max. 0,5 CM%

s podlahovým vykurovaním max. 0,3 CM%

Cementový poter

bez podlahového vykurovania max. 2,0 CM%

s podlahovým vykurovaním max. 1,8 CM%

V každom prípade je potrebné preveriť vlhkosť poteru vhodným skúšobným meracím zariadením.

Pri pokládke na minerálny podklad je nevyhnutné použitie ďalšej ochrany ako parozábrany (Obr.12) vo forme 0,2 mm hrubej PE fólie (pásy sa musia prekrývať najmenej 30 cm). Alebo môžete použiť podložky Parador s tlmením krokového hluku a integrovanou ochranou proti vlhkosti. V žiadnom prípade nepoužívajte parotesnú zábranu na drevených podkladoch.

K minerálnym podkladom radíme napr. betón, poter, kameň.

9. Montáž

Pri montáži dodržujte pokyny uvedené v príbalovom letáku, ktorý je priložený priamo pri výrobku. Po dodržaní základných pokynov je možné začať s vlastnou pokládkou podlahy.

- Aby bol vzhľad prvého a posledného radu, čo najrovnomernejší, zmerajte šírku miestnosti naprieč k smeru pokládky a zistite šírku prvého a posledného radu lamiel (vždy min. 1/2 šírky lamely)

- Pokladajte dohromady lamely z rôznych balíkov, aby ste získali rovnomerný vzhľad dekoru v celej ploche.

- Posledný diel v rade sa predĺži a ďalší rad začnite zvyškom, ktorý by nemal byť kratší ako 20 cm.

- Priečne špáry by sa mali meniť od radu k radu najmenej 40 cm (pri formáte dlaždíc polovičná dĺžka lamiel) ( "náhodný vzor").

- V prípade celoplošného lepenia musia byť dilatačné špáry (tzv. Stavebné špáry) z podkladu vykonané aj na vrchnej vrstve.

- Pokiaľ nie je stena rovná, preneste napr. pomocou Parador Multitool priebeh steny a následne vyrežte prvý rad lamely (Obrázok 2).

- Prvý rad lamely sa kladie tak, že drážka čelnej strany a pozdĺžna strana (predtým strana pera) smerujú k stene (Obrázok 3).

- Začnite v ľavom rohu miestnosti. Nevyhnutná vzdialenosť od steny je min. 8 mm a zaistíte ju pomocou dištančných klinov Parador.

- Začnite skladaním čelných drážok prvého radu lamiel. Lamely vyrovnajte podľa pozdĺžnej strany.

- Prvú lamelu každého ďalšieho radu vkladajte šikmo do pozdĺžnej hrany pokladanej rady (uhol 15 - 25 °) a umiestnite sem Parador Multitool (Obrázok 4).

Pri pokládke nadväzujúcich lamiel postupujte nasledovne:

- Vložte pero čelnej strany do drážky na pozdĺžnej strane.

- Vložte drážku čelnej strany vo výške zeleného bodu na pere čelnej strany (Obrázok 5).

- Lamelu pritiahnite / pritlačte jedným pohybom k pokladanej rade (Obrázok 6).

- Skontrolujte, či sú všetky drážky (Obrázok 7).

- Použítie nástroja Parador Multitool zaručuje optimálne nastavenie uhlu.

Alternatívne môžete od druhej rady použiť túto techniku pokládky:

- Lamely na podlahe posuňte pred prvý rad

- Lamely zľahka nakloňte až do okamihu zacvaknutia (15 - 25 °) (Obrázok 8)

- Lamela pri zatlačení smerom nadol zacvakne a vznikne tak pevné usadenie bez vôle.

- Lamelu doklepnite pomocou dorážacieho bloku (Obrázky 9 a 10)

Po zmeraní a skrátení posledného kusu v rade ho opatrne vložte na miesto (dbajte na vzdialenosť od steny) (Obrázok 11)

- Pokiaľ pri montáži posledného kusu v rade nie je možné vloženie do výšky zeleného bodu, posuňte tento koncový kus na pere čelnej hrany do pozdĺžnej hrany (Obrázok 2), vyberte Parador MultiTool a pozdĺžnou hranu uzavrite (Obrázok 3). Preverte, či sú všetky drážky uzavreté (Obrázok 4) a ako dorážací nástroj použite opäť Parador MultiTool.

Podlaha je ihneď po pokládke pripravená na nasťahovanie. Po dokončení celej montáže podlahy odstráňte dilatačené kliny a pre ukončenie podlahy namontujte soklové lišty, ktoré opticky prepoja podlahu s miestnosťou.

10. Pokyny k demontáži podlahy bez poškodenia (Obr.5)

Celý rad podlahy sa na strane drážky nadvihne nad zacvakávací bod a celá sa vysunie. Potom vložte rad podlahy opäť na podlahu. Čelné spoje sa rozpojujú nie ťahaním v pozdĺžnom smere, ale posunutím v priečnom smere. Použite dorážací nástroj, prípadne Parador Multitool, na konečné rozpojenie čelnej a pozdĺžnej hrany (doklepnutím).

11. Výmena poškodenej laminátovej lamely (Obr.1-4)

V prípade poškodenej laminátovej podlahy uprostred miestnosti si ju môžete pri troche zručnosti, vymeniť sami. Poškodenú lamelu prerežte pílou a vyberte ju (Obrázok 1). Postupujte podľa výšky lamely vašej laminátové podlahy. Okolo reznej hrany nalepte lepiacu pásku (Obrázok 2). Ľahko nadvihnite pokladanú plochu a zasuňte širokú lepiacu pásku lepiacou stranou nahor do polovice pokladanej plochy.

Odstráňte z novej, nepoškodené lamely označenú časť zaklapávacieho zámku (Obrázok 3). Teraz priložte upravenú časť lamely zhora na chybné miesto a pevne lamelu na lepiacu pásku pritlačte. Miesto bude ešte stabilnejšie, keď vopred vytlačíte na hranu trochu lepidla (Obrázok 4). Preveďte zaťaženie vymenenej lamely závažím tak, aby bola v jednej rovine so susednými lamelami. Závažie položte tak, aby oblasť lamely presahovalo.

12. Zárubňu skrátite týmto spôsobom

Zvyšok lamely vrátane podkladu vložte dekorom smerom dolu pod zárubňu a zarovno lamelou zárubňu odrežte podľa obrázku 5.

13. Výrezy pre potrubie

Zvoľte si otvor, ktorý bude v priemere o 10 mm väčší ako je daná trubka (dilatačná špára). Označte si miesta, vyvŕtajte otvory a podľa obrázku vykonajte odrezanie pod uhlom 45 °. Vyrezaný kúsok nalepte. Ani tu nezabudnite na dilatáciu od steny.

Prečítajte si aj o starostlivosti a údržbe laminátovej podlahy Parador >>